Seksuologia kliniczna

Seksuologia to dział nauki, który wyjaśnia rozwój seksualności człowieka od okresu prenatalnego do później starości. Obejmuje takie aspekty życia seksualnego jak: zdrowie seksualne, satysfakcja seksualna, tożsamość płciowa, orietancja sekaulna, preferencje sekaulne a także wszelkie interakcje i zachowania o podłożu intymnym względem drugiej osoby. Seksuologia kliniczna zajmuje się wyjaśnianiem i leczeniem takich problemów jak zaburzenia seksualne, które nierzadko są powodem związanym z kwestiami psychologicznymi, choć niekiedy podaje się też podłoże fizjologiczne czy biologiczne jako skutek ich występowania. Kiedy dysfunkcje seksualne sprawiają na tyle poważny problem, który nie pozwala normalnie funkcjonować w życiu, wtedy zalecane jest udanie się do specjalisty czyli seksuologa klinicznego.

Co to jest seksuologia?

Seksuologia jest dziedziną interdyscyplinarną łączącą wiele różnych działów nauki takich jak: medycyna, psychologia, etyka, teologia, biologia czy pedagogika. Aby poznać dany problem natury intymnej konkretnego człowieka, trzeba poznać też procesy poznawcze takiej osoby, rozumienie i sposób postrzegania świata, światopogląd, wyznanie religijne a także zdrowie psychiczne oraz fizyczne aby móc skutecznie pomóc przy danym zaburzeniu seksualnym. Dlatego też, seksuologia dzieli się na trzy dziedziny – seksuologia kliniczna, seksuologia społeczna oraz seksuologia sądowa. Dotyczą one zupełnie innych aspektów życia i rozwiązują też inne problemy związane z obszarem seksualności człowieka. 

Seksuolog – kto to jest?

Seksuolog jest to osoba, która pomaga osobom zmagającym się z problemami natury intymnej. Aby zostać seksuologiem należy ukończyć studia psychologiczne lub medyczne. To nie jest koniec, ponieważ kolejnym etapem kształcenia w tym kierunku jest ukończenie studiów podyplomowych, które kończą się egzaminem i uzyskaniem certyfikatu. Takim jednym z najbardziej znanych i cenionych instytucji, które oferują powyższy certyfikat jest Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Są dwa rodzaje specjalistów w tej dziedzinie. Jednym z nich jest psycholog seksuolog, który oprócz rozmowy z pacjentem, zajmuje się także psychoedukacją, natomiast seksuolog ginekolog to specjalista, który ma pełne prawo do wystawiania recept na konkretne leki oraz badania pacjenta w swoim gabinecie lekarskim. Seksuolog to osoba, która z całą dyskrecją i szacunkiem podejdzie do pacjenta zmagającego się nawet z najbardziej wstydliwym problemem. Można z nim porozmawiać w momencie doświadczania bólu podczas stosunku czy braku erekcji podczas miłosnych igraszek a także kiedy zdarza się przedwczesny wytrysk u mężczyzny. Wszelkie problemy związane z uprawianiem seksu albo jego braku nie powinny być tematem tabu podczas wizytu w gabinecie seksuologa.