Psychoterapia

Psychoterapia to sprawdzona i skuteczna metoda leczenia, która polega na wywiadzie diagnostycznym z danym pacjentem związanym z jego aktualnym problemem natury psychicznej.

Psychoterapia – co to jest?

Psychoterapia to spotkanie dwóch osób: pacjenta i psychoterapeuty, którego celem jest dobranie odpowiedniego rodzaju terapii i dążenia do osiągnięcia dobrostanu psychicznego danego pacjenta a także rozwiązania jego problemów i konfliktów wewnętrznych.

Jak wygląda psychoterapia?

Psychoterapia jest formą leczenia, która pomaga ludziom z problemami zdrowia psychicznego. Jest to rodzaj terapii, która polega na rozmowie z terapeutą o swoich myślach i uczuciach. Celem psychoterapii jest polepszenie jakości życia, poprawa codziennego funkcjonowania a także polepszenie relacji z innymi ludźmi a także z bliskimi osobami. Psychoterapia polega na zbudowaniu relacji terapeutycznej czyli kontaktu pacjenta z terapeutą, która jest zdrowa i odpowiednia dla tych właśnie uczestników. Spotkanie odbywa się w gabinecie psychoterapeuty i trwa zazwyczaj 45 minut. Nie jest to jednak regułą, ponieważ nierzadko zdarza się także wizyta u pacjenta w domu na jego prośbę, bądź w obecnych czasach pandemicznych praktykuje się spotkania online. W zależności od tego w jakim nurcie prowadzona jest psychoterapia spotkania odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu.

Jakie są rodzaje psychoterapii?

Psychoterapię można podzielić pod wieloma względami. Pierwszym z nich jest ilość osób przebywających na jednej sesji terapeutycznej. Możemy mieć do czynienia z psychoterapią indywidualną oraz grupową lub psychoterapią dla par. Kolejnym podziałem jest nurt, w którym dany psychoterapeuta się specjalizuje. Jest nim nurt poznawczo-behawioralny, psychodynamiczny, systemowy, humanistyczny czy Gestalt. Terapie mogą się dzielić pod kątem również czasowym: psychoterapia krótkoterminowa oraz długoterminowa. Jest to uzależnione od zaawansowania danego problemu psychicznego pacjenta. Terapię można także prowadzić dla dzieci, młodzieży a także dla dorosłych.

Kto potrzebuje psychoterapii?

Psychoterapia jest leczeniem, które może być stosowane w celu pomocy ludziom z problemami zdrowia psychicznego. Jest ona często stosowana w leczeniu lęku, depresji i innych zaburzeń nastroju. Psychoterapii potrzebuje każdy człowiek, który zmaga się z problemem uniemożliwiającym normalne i komfortowe prowadzenie życia. Rodzajów problemów może być naprawdę wiele: zaburzenie osobowości, zaburzenia lękowe, zaburzenia depresyjne, zaburzenia afektywne, zaburzenia psychosomatyczne czy neurorozwojowe a także wiele innych.

Ile kosztuje psychoterapia?

Istnieje wiele różnych rodzajów psychoterapii, ale większość z nich skupia się na pomaganiu ludziom w lepszym zrozumieniu siebie i rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z problemami. Koszty psychoterapii różnią się w zależności od tego, gdzie mieszkasz, jak długo potrzebujesz leczenia i jakiego rodzaju terapii potrzebujesz. Średni koszt 45-minutowej sesji z psychologiem lub psychiatrą wynosi od 120 do 250 złotych. Psychoterapia jest skuteczną formą leczenia zaburzeń zdrowia, która naprawdę pomaga. Bywa też tak, że w połączeniu z psychoterapią konieczne jest stosowanie leczenia farmakologicznego, jednak nic nie może równać się uzdrowieniu psychicznemu i prowadzeniu szczęśliwego życia.