Psychologia dziecięca

Psychologia dziecięca zajmuje się badaniem dzieci oraz ich wzrostu i rozwoju. Jest to nauka zajmująca się tym, jak dzieci myślą, czują, zachowują się i uczą. Praca psychologów dziecięcych obejmuje diagnozowanie i leczenie zaburzeń zdrowia psychicznego u dzieci.

Psychologia dziecka – czym się zajmuje?

Psychologia dziecka koncentruje się wokół psychologii rozwojowej, czyli wokół norm czy prawidłowości rozwojowych danej jednostki na konkretnym etapie życia. W sytuacji kiedy dziecko rozwija się zbyt wolno, bądź nie rozwija się wcale, wtedy potrzebna jest interwencja specjalisty.

Kiedy warto zgłosić się do psychologa dziecięcego?

Psycholog pomaga również dzieciom uporać się z trudnościami emocjonalnymi towarzyszącymi przykrym doświadczeniom – rozwodowi rodziców, śmierci bliskiej osoby, udziałowi w wypadku. Prowadzi terapię z zakresu zaburzeń lękowych, zaburzeń nastroju, zaburzeń odżywiania, zaburzeń rozwoju (autyzm, zespół Aspergera), uzależnień, a także profilaktykę depresji. Warto skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego, gdy dziecko dodatkowo ma problemy z przystosowaniem się do szkoły lub w momencie kiedy dochodzi do nas informacja, że jest prześladowane w szkole a także kiedy ma bardzo niską samoocenę czy oceny w szkole znacznie się pogorszyły.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u psychologa dziecięcego?

Przygotowując się do wizyty u psychologa dziecięcego, należy zastanowić się, jakie konkretne pytania chcemy mu zadać. Należy również pamiętać, że psycholog nie będzie od razu stawiał diagnozy dziecku ani mówił, co należy robić. Na początku ważne są dla niego takie informacje jak: opinie psychologiczne jeżeli wizyty u psychologa miały miejsce wcześniej, opinie ze szkoły dotyczące uwag, ocen z przedmiotów czy trudności w nauce, np. brak umiejętności szybkiego czytania czy problemy z liczeniem. Psycholog z pewnością będzie chciał dowiedzieć się na temat sytuacji rodzinnej: choroby w rodzinie – te natury fizjologicznej a także psychologicznej, liczebność rodziny, opis dnia codziennego a także nawyków rodziny, czy nawet opis spędzania wolnego czasu. Należy pamiętać, że nawet jeżeli nie zdążymy przygotować tych informacji, z pewnością nic poważnego się nie wydarzy. psycholog odpowiednio poprowadzi rozmowę aby dowiedzieć się tego czego będzie potrzebował do ustalenia trudności małego pacjenta.

testy psychologiczne

Testy psychologiczne

Testy psychologiczne stanowią kluczowe narzędzie w rękach specjalistów, umożliwiające głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Obejmują one różne działy psychologii takie choćby jak: psychologia kliniczna, psychologia poznawcza,

Czytaj więcej »
uprzedzenia

Uprzedzenia – dlaczego je mamy?

Uprzedzenia są złożonym zjawiskiem społecznym, wynikającym z naturalnych mechanizmów obronnych mózgu, które służą szybkiej ocenie otoczenia. Chociaż mogą one pełnić funkcję ochronną, często prowadzą do

Czytaj więcej »