Psychodietetyka

Psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę z zakresu dietetyki i psychologii. Jest dość młodą specjalnością, dzięki której można dowiedzieć się, że podłoże psychologiczne jest jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do powstawania wielu chorób związanych z żywieniem. Psychika człowieka ma ogromny wpływ na to ile jemy i jak jemy.

Kiedy warto skorzystać z psychodietetyki?

Aspekt psychiczny z problemami żywieniowymi danego człowieka jest mocno powiązany. Warto zatem udać się do psychodietetyka kiedy:

  • dostrzegasz u siebie nadwagę lub otyłość mimo wiedzy na temat zdrowego odżywania,
  • zmagasz się z zaburzeniami odżywiania,
  • brakuje Ci kontroli nad tym ile jesz,
  • masz problem z motywacją w kwestii przestrzegania prawidłowych zasad odżywiania,
  • tracisz kontrolę nad spożywanymi posiłkami w ciągu dnia,
  • chcesz wypracować zdrowy plan żywieniowy.

Kim jest psychodietetyk?

Psychodietetyk to osoba, która specjalizuje się w badaniu nawyków żywieniowych i ich wpływu na zdrowie psychiczne. Psychodietetyk pomaga osobom, które zmagają się z problemami związanymi z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, cierpiącymi na zaburzenia odżywiania np. napadowe objadanie się, bulimia, anoreksja jak również takimi, których problemy żywieniowe mają swoje podłoże psychiczne.

bulimia - przyczyny, objawy, leczenie

Bulimia – przyczyny, objawy i leczenie

Bulimia jest zaburzeniem odżywiania, które charakteryzuje się nadmiernym jedzeniem, po którym następuje oczyszczanie. Oczyszczanie może być wykonane przez samoczynne wymioty, stosowanie środków przeczyszczających lub moczopędnych,

Czytaj więcej »