Prawidłowy rozwój dziecka

Rozwój dziecka to proces, w którym dziecko zmienia się od niemowlęctwa do dorosłości. Jest to proces ciągły, który rozpoczyna się w momencie narodzin i trwa aż do śmierci. Na rozwój dziecka może wpływać wiele czynników, takich jak genetyka, środowisko, kultura i status społeczno-ekonomiczny. Jednym z najważniejszych pojęć w tym kontekście są funkcje poznawcze. To dzięki nim jesteśmy w stanie ocenić czy rozwój przebiega u naszego dziecka prawidłowo. Procesy poznawcze to procesy służące do poznawania otoczenia, dzięki spostrzeganiu, przetwarzaniu informacji oraz przyswajaniu wiedzy. Dzięki nim dziecko jest w stanie reagować na konkretne sytuacje i rozwiązywać nawet najprostsze problemy.

Kiedy dziecko rozwija się prawidłowo?

Prawidłowy rozwój dziecka to pojęcie bardzo ogólne. Pomimo tego, że wiele specjalistów a także mądrych podręczników opisuje schemat, według którego rozwija się większość dzieci, należy wziąć pod uwagę fakt, że dynamika zmian nie jest jednakowa u każdego dziecka. Najlepszym narzędziem do sprawdzenia czy dziecko rozwija się dobrze jest obserwacja. To rodzic wie najwięcej, ponieważ jest w stanie obserwować swojego malucha całą dobę. Jeżeli zdarzy się, że zaistnieje sytuacja, w której zachodzi wątpliwość czy dane zachowanie pociechy jest prawidłowe, należy zapisać je lub nagrać by później ewentualnie skonsultować to ze specjalistą. Warto przypatrzeć się na to jak dziecko śpi, jak często płacze, jak się rusza oraz jak je. A jak wygląda prawidłowy schemat?

Noworodek śpi mniej więcej 18 godzin na dobę. Jeżeli stale śpi lub zbyt często się wybudza to jest to sygnał do skontrolowania. Jeżeli chodzi o jedzenie to odbywa się to przeważnie co 2-4 godzin. Jeżeli dziecko nie ma poczucia głodu to również warto zastanowić się co może taką sytuację powodować. Brak umiejętności ssania piersi może dotyczyć problemów z rozwojem układu nerwowego albo zaburzeniami napięcia mięśniowego. Zbyt częsta potrzeba płaczu jest także sygnałem do zareagowania. Pomimo wyżej wymienionych niepokoznak zaingerowania opiekuna w rozwój dziecka, należy zastanowić się czy czasem w domu nie jest zbyt głośno lub ruchliwa ulica a może remont sąsiada nie przyczyniają się do nieprawidłowego zachowania malucha. Karmienie to także kwestia, nad którą należy się zastanowić, ponieważ zła pozycja matki będąca niekomfortowa dla dziecka bądź problemy z przyłożeniem dziecka do piersi mogą powodować problemy z jedzeniem u maleństwa.

Co wpływa na rozwój dziecka?

Na rozwój dziecka ma wpływ wiele czynników, takich jak genetyka, odżywianie i środowisko. Na przykład dziecko, które ma genetyczne predyspozycje do nadwagi lub otyłości, może mieć zwiększone ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca i choroby układu krążenia. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat, dzięki którym dziecko nauczy się pewnego schematu postępowania. Rozwój malucha wiąże się również z odpowiednią dawką aktywności fizycznej. Bez niej istnieje o wiele większe ryzyko zachorowania w przyszłości na różnego rodzaju schorzenia. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi dziecka jest rodzina, szkoła i grupa rówieśnicza. Ten element społeczny jest szalenie istotny, ponieważ umiejętność nawiązywania relacji, odpowiednia komunikacja oraz zarządzanie emocjami to inwestycja w zdrowie psychiczne.

testy psychologiczne

Testy psychologiczne

Testy psychologiczne stanowią kluczowe narzędzie w rękach specjalistów, umożliwiające głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Obejmują one różne działy psychologii takie choćby jak: psychologia kliniczna, psychologia poznawcza,

Czytaj więcej »
uprzedzenia

Uprzedzenia – dlaczego je mamy?

Uprzedzenia są złożonym zjawiskiem społecznym, wynikającym z naturalnych mechanizmów obronnych mózgu, które służą szybkiej ocenie otoczenia. Chociaż mogą one pełnić funkcję ochronną, często prowadzą do

Czytaj więcej »