Natura człowieka jest źródłem wiedzy o człowieczeństwie. Jest tym, z czym się rodzimy i co czyni nas ludźmi. Jedną z pierwszych rzeczy, których dowiadujemy się o sobie jako dzieci, jest to, że mamy upodobania i niechęci, preferencje i awersje, nadzieje i lęki. Dowiadujemy się również, że jesteśmy zwierzętami społecznymi, które muszą wchodzić w interakcje z innymi, aby przetrwać. Żyjemy w epoce polityki tożsamości, kiedy ludzie nie definiują ani siebie, ani innych poprzez ich człowieczeństwo i indywidualność, lecz jako istnienie będące częścią zbiorowości, konstytuowane przez wspólnotowe historie, tradycje i afiliacje.
Natura człowieka a indywidualizm
Kim jest człowiek? Jak wpływa na niego otaczający świat? Natura człowieka to pojęcie, które odwołuje się do przekonania, że człowiek posiada specyficzne cechy, które wyróżniają go spośród innych żywych istot. Kondycja ludzka dotyczy zbioru ograniczeń czy warunków, które określają sytuację człowieka w świecie, stanowią o tym, co to znaczy być człowiekiem, wieść życie specyficznie ludzkie w tym oto miejscu i czasie.
O czym piszemy na Psycheandbody
Psycheandbody to portal poświęcony zagadnieniom z zakresu psychologii, seksuologii, psychoterapii, dietetyki oraz coachingu. Zajmujemy się opisem trudnych zjawisk natury człowieka w celu dostarczenia odwiedzającym naszą platformę cennych wskazówek do prowadzenia lepszego, satysfakcjonującego życia.
Wszystko na temat zaburzeń
Problemy o podłożu psychologicznym nie są zjawiskiem, który dotyka człowieka natychmiast. Potrafią rozwijać się bardzo powoli i dawać organizmowi pierwsze delikatne sygnały, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi. Problem staje się bardziej zauważalny, kiedy objawy konkretnego zaburzenia zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie. Psychopatologia to dziedzina psychologii klinicznej a także psychiatrii odpowiedzialna za opis i wyjaśnienie patologicznych zjawisk psychicznych.
Natura człowieka a lęki wśród nas
Lęk towarzyszy człowiekowi od samego początku. Jest to naturalny stan, którego funkcją jest informowanie o zagrożeniu. Wysyła on sygnał do naszego organizmu: uciekaj albo walcz. Jednak lęk potrafi zdominować myślenie człowieka i wtedy staje się wrogiem. Jak więc uleczyć zaburzenia lękowe i znów zacząć żyć?
Zmienny nastrój – skąd to znam?
Nastrój człowieka zmienia się w zależności od tego czego aktualnie doświadcza, na jakim etapie w życiu się znajduje czy jakie aktualnie przemyślenia posiada na swój temat i otaczającego go świata. Jeśli odczuwanie smutku czy radości utrzymuje się niepokojąco przez dłuższy czas, to można zacząć mówić o zaburzeniach nastroju.
(Nie)osobliwe spojrzenie na człowieka
Każda osoba poprzez wewnętrzny zespół pewnych indywidualnych, trwałych cech i wzorców sprawia, że konkretna osoba myśli, czuje i zachowuje się w unikatowy sposób i tym samym odróżnia się od innych. Zaburzenia osobowości pojawiają się u jednostki kiedy skrajne nasilenie tych cech oddziaływuje w sposób niekorzystny na tą osobę a także na jej otoczenie.
Natura człowieka a jego zachowanie w świecie
Zachowanie człowieka to nic innego jak reakcja na oddziaływujące na niego bodźce z otoczenia. Zaburzenia zachowania pojawiają się kiedy zachowania nie są zgodne z oczekiwaniami społecznymi a także nieadekwatne do wieku, w którym dana jednostka się znajduje oraz kiedy konsekwencja wychowawcza opiekuna skręca w ślepy zaułek.
Dobre dzieciństwo gwarantem spokojnej dorosłości
Dobre dzieciństwo jest podstawą szczęśliwej dorosłości. To czas, w którym uczymy się szacunku dla siebie i innych, odpowiedzialności i wyrażania uczuć. Nieszczęśliwe dzieciństwo może prowadzić do depresji, gniewu i innych zaburzeń psychicznych, które dobrze znane są psychologii dziecięcej.
Wzrastanie dziecka – krok po kroku
Dobrze przepracowane etapy rozwoju dziecka są szczególnie ważne aby w przyszłości zapobiec powstaniom problemów natury psychologicznej. Odpowiednia dawka miłości, uwagi, opieki oraz poczucia bezpieczeństwa jest kluczową kwestią w osiągnięciu potrzebnego dobrostanu psychicznego w dorosłości.
Jak zrozumieć dziecko?
Kluczem do prawidłowego rozwoju dziecka jest umiejętność porozumiewania się z nim i odpowiadania na jego aktualne potrzeby a także tworzenie mu warunków do optymalnego wzrostu. Rodzic to również strażnik reagujący na nieadaptacyjne zachowania i wskazujący odpowiedni kierunek w życiu.
Dziecko – genetyka a może środowisko?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Genetyka i środowisko jednocześnie biorą udział w kształtowaniu się młodego człowieka. Zaburzenia rozwoju dziecka również mogą wynikać z aktywności tych dwóch czynników.
Poznanie – o to jest pytanie?
Poznanie to proces umysłowy polegający na zdobywaniu wiedzy i zrozumienia świata poprzez myślenie, doświadczenie i zmysły. Obejmuje ono szeroki zakres procesów umysłowych będących przedmiotem rozważań psychologii poznawczej.
Jak widzimy świat?
To jak odbieramy otaczający nas świat i jak go interpretujemy zależy od procesów poznawczych człowieka. Obejmują one takie elementy struktury poznawczej jak:
uwaga – umiejętność selekcjonowania bodźców pochodzących ze świata zewnętrznego,
spostrzeganie – pierwszy etap przetwarzania informacji,
pamięć -zdolność do kodowania oraz ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, informacji a także skojarzeń,
myślenie – mechanizm łączenia elementów poznawczych, takich jak obrazów czy pojęć.
Procesy poznawcze mózgu współdziałają ze sobą, umożliwiając człowiekowi interakcję z otoczeniem i podejmowanie decyzji.
Kiedy świat zaczyna być zły?
Świat zmienia swoje oblicze kiedy dają o sobie znać zaburzenia funkcji poznawczych człowieka. Patologie dotyczące procesów myślowych oraz błędne odbieranie bodźców z otoczenia mogą zakłócać poprawne rozumienie różnorodnych zjawisk.
Żyć wśród ludzi – przekleństwo czy szansa?
Na to pytanie może odpowiedzieć psychologia społeczna zajmująca się interakcjami między ludźmi oraz badaniem tego jak kontekst sytuacyjny oddziałuje na konkretną jednostkę lub grupę społeczną.
Nie jesteś sam!
Podjęcie decyzji czy wydanie sądu nie należy do łatwiejszych wyzwań w życiu. Czasami jednak jest to konieczne do osiągnięcia zamierzonego celu. Poznanie społeczne pomaga w tej kwestii poprzez sposób w jaki selekcjonujemy, interpretujemy i wykorzystujemy zdobyte informacje o innych.
Społecznie (nie)przystosowany – czy to grzech?
Człowiek aby żyć w społeczeństwie musi do wielu rzeczy się przystosować, ponieważ to większa grupa społeczna wyznacza pewne normy, wartości i zasady, którymi należy się kierować by nie zostać odrzuconym. Aby zrozumieć relacje społeczne warto zastanowić się nad pojęciem wpływu społecznego, ponieważ pewne zachowania, myśli, przekonania lub uczucia jednej osoby mogą powodować określone zachowanie u drugiej osoby.
Seks to samo zdrowie!
Seks uodparnia, przeciwdziała schorzeniom, łagodzi ból, pomaga zwalczyć stres i ochronić serce. A więc czy można nie odpowiadać na to pytanie? Co jeśli seks unieszczęśliwia? Tutaj z pomocą przybiega seksuologia kliniczna!
Kiedy zaczyna interesować nas seks?
Zaczyna się rozwój seksualny człowieka. Wcale nie musimy być dorosłymi osobami, ponieważ istnieje takie pojęcie jak masturbacja dziecięca mająca funkcję poznawczą. Już wtedy dziecko wie, że istnieje pewne źródło przyjemności ale nie zna ono finalnego produktu tych starań.
Kim jesteśmy?
To kim jesteśmy zależy od tego jak postrzegamy siebie. Tożsamość płciowa oznacza poczucie własnej płci społeczno-kulturowej jako kobieta, mężczyzna, kombinacja wymienionych pojęć lub żadne z tych pojęć.
Seksualność człowieka – temat do dyskusji
Natura człowieka to nic innego jak kierowanie się instynktami. Kierowanie pragnień seksualnych i uczuciowych człowieka nie zawsze skierowane jest do osoby posiadającej płeć odmienną niż moja. Zdarza się, że pociąg seksualny występuje w kierunki tej samej płci bądź do osób obu płci. To orientacja seksualna wyznacza kto Ci się podoba, w kim się zakochujesz i z kim chcesz tworzyć relacje.
Upodobania seksualne a jakość seksu
Niektórzy badacze twierdzą, że potrzeby seksualne są w tej samej grupie piramidy potrzeb co wypróżnianie, sen i jedzenie. Preferencje seksualne są ściśle związane z popędem płciowym. Są to osoby, części ciała, przedmioty, sytuacje, które wpływają na ogólne zadowolenie seksualne.
Zaburzenia seksualne – jak sobie z nimi radzić?
Dysfunkcje seksualne nie pozwalają cieszyć się z seksu zarówno kobietom jak i mężczyznom. Do dziś nie wynaleziono jednej, złotej i dobrej dla wszystkich rady jak sobie z nimi poradzić by znów cieszyć się satysfakcjonującym życiem seksualnym. Jednak wyleczenie ich jest możliwe!
Tajemnica tkwi w chęci zmiany!
Natura człowieka to jedna wielka tajemnica. Aby się zmienić należy podjąć działanie. Czasem może nim być psychoterapia. Lecz skąd wiedzieć jaki nurt wybrać? Najważniejsze nurty psychoterapeutyczne w Polsce to:
- Nurt humanistyczny – psychologowie humanistyczni wierzą, że ludzie mają wolną wolę i wrodzone pragnienie samorealizacji. Wierzą również, że ludzie są z natury dobrzy, zdolni do podejmowania racjonalnych decyzji dotyczących swojego życia i mają wewnętrzną wartość.
- Nurt poznawczo-behawioralny – koncentruje się na związku między myślami, uczuciami i zachowaniami. CBT może być stosowana do pomocy osobom cierpiącym na zaburzenia lękowe, depresję, zaburzenia odżywiania lub schizofrenię.
- Nurt psychodynamiczny – koncentruje się na tym, jak nieświadome konflikty i impulsy wpływają na myśli i działania danej osoby. Podejście psychodynamiczne postrzega osobowość jako kształtowaną przez dwie grupy sił: id, które obejmuje instynktowne impulsy, oraz superego, w którym przechowywane są zasady moralne.
- Nurt systemowy – postrzega rodzinę jako część systemu i koncentruje się na interakcjach między członkami w jego obrębie. Skupia się nie tylko na jednostce, ale także na tym, jak wpływa na nią środowisko rodzinne.
- Nurt Gestalt – zakłada, że teraźniejszość jest najlepszym okresem na to aby żyć. Poszerzenie samowiedzy, wzmocnienie poczucia własnej wartości oraz przejęcie kontroli nad życiem to obszary, nad którymi warto skupić się najbardziej. Według tego nurtu człowiek jest nierozerwalną całością, która dynamicznie się zmienia i należy spojrzeć na siebie w sposób całościowy oraz indywidualny aby żyć szczęśliwiej.
Trening czyni mistrza!
Jedną z najbardziej przydatnych w życiu rzeczy jest posłuchanie kogoś innego i poznanie innego niż własny punktu widzenia. Niesie to ze sobą szereg możliwości poradzenia sobie z problemem. Coaching jest formą nauki czegoś nowego oraz formą zdobycia potrzebnych umiejętności przydatnych do osiągnięcia zamierzonego celu.
Sam na sam!
Osiągnięcie celu to skutek wielogodzinnej pracy podczas coachingu indywidualnego. Poszukiwanie narzędzi służących do zrealizowania zamierzonego efektu to tak naprawdę odkrywanie siebie oraz badanie swoich ograniczeń natomiast świadomość swoich emocji to klucz do rozwiązania zagadki, ponieważ działanie w zgodzie z sobą to fundament szczęśliwego życia.
Zrozumieć siebie i innych!
Zrozumienie siebie i innych jest procesem trwającym całe życie. Ważne jest, aby zrozumieć, że jest się wyjątkowym, ma się własną osobowość, mocne i słabe strony oraz potrzeby. Aby prowadzić satysfakcjonujące życie, należy dowiedzieć się, co nas uszczęśliwia i konsekwentnie dążyć do wyznaczonego celu. Odpowiedzią może być coaching grupowy.
Po drabinie zawodowej do nieba!
Zmiana stanowiska w pracy, nowa rola w zespole a może potrzeba znalezienia nowej pracy? Coaching zawodowy z pewnością się w tym aspekcie przyda. Potrzebna jest chęć i pozytywne nastawienie.
Szef wszystkich szefów!
Pełnienie roli lidera może przysporzyć mnóstwo niechcianych problemów. Umiejętność motywowania siebie i innych do pracy również stanowić może nie lada wyzwanie. Pozyskiwanie talentów z rynku pracy to także trudna rzecz w dzisiejszych czasach. Decyzja musi być tutaj tylko jedna – coaching menedżerski.
Pomaganie nie jedno ma imię!
Natura człowieka jest złożona i w przypadku poważnej choroby, która może przytrafić się w życiu każdemu, warto nauczyć się żyć dalej i stale realizować kolejne cele. Coaching medyczny to wybór dla tych, którzy chcą pomimo ograniczeń chorobowych zachować optymizm, energię życiową oraz odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
Zapraszamy do współpracy!
Na naszym portalu bardzo mile widziane są opinie oraz publikacje osób chcących pochwalić się swoim osiągnięciem poprzez wpisy partnerskie. To również platforma do zaprezentowania swoich produktów oraz usług. Wszystko to co jest w stanie ułatwić życie, zasługuje na szczyptę uwagi.
Zdrowie to podstawa!
Składnikami szeroko pojętego zdrowia jest nie tylko mniejszy stres, aktywność fizyczna czy unikanie używek. To również sposób w jaki się odżywiamy. Wielu badaczy podkreśla też rolę dietetyki w naszym życiu jako profilaktykę w celu szczęśliwego życia.
Jak jeść by żyć?
Przepis jest bardzo prosty – należy przestrzegać zasad żywienia. Jednak na każdym etapie życia będziemy mieć do czynienia z innymi wskazówkami żywieniowymi:
- Żywienie dzieci – to wiek dziecka warunkuje to co powinno ono jeść by prawidłowo się rozwijać. Mięso, ryby, nabiał, orzechy czy kasza nie jest polecana dla dzieci w pierwszym czy drugim roku życia,
- Żywienie kobiet w ciąży – powinny one unikać surowych lub niedogotowanych jaj, ryb, mięsa i drobiu; niepasteryzowanych produktów mlecznych; żywności zawierającej surowe lub częściowo ugotowane jaja; niepasteryzowanych soków; miękkich serów, które mogą zawierać bakterie listerii; niedogotowanych hot dogów i wędlin,
- Żywienie osób starszych – ważne jest, aby upewnić się, że osoby te otrzymują wystarczającą ilość wszystkich niezbędnych składników odżywczych i witamin. Dodatkowo, osoby starsze zmagają się z różnymi chorobami więc ich dieta również musi uwzględniać przeciwwskazania od lekarza.
Wybór należy do Ciebie!
To jaka dieta jest Ci najbardziej bliska zależy tylko od Ciebie. Odpowiedni plan żywieniowy w połączeniu z aktywnością fizyczną potrafią zdziałać cuda jeśli chodzi o zdrowe i spokojne życie.
Utrata zbędnych kilogramów – coś dla mnie!
Każda kobieta chce prezentować się idealnie. Przychodzi czas w życiu by zacząć starać się dla siebie nie tylko by dobrze wyglądać ale również by być zdrowym i zachować dobre samopoczucie. Dieta odchudzająca jest wtedy słusznym wyborem.
Alergia pokarmowa – co warto wiedzieć?
Osoby cierpiące na alergie pokarmowe wykazują wrażliwość na pewne pokarmy. Oznacza to, że ich układ odpornościowy reaguje na dany pokarm w nieprawidłowy sposób i mogą wystąpić u nich takie objawy, jak pokrzywka, obrzęk ust i gardła, wymioty lub biegunka. Ważne jest, aby wiedzieć, że diety eliminacyjne są sposobem na uniknięcie tego rodzaju konsekwencji żywieniowych.
Jak powstrzymać chorobę?
Chorób na świecie mamy naprawdę wiele. Istnieją dolegliwości, których można pozbyć się szybko ale niekiedy jest też tak, że nawet zastosowanie diety w chorobach nie przyniesie pozytywnego efektu. Potrzeba o wiele więcej środków zaradczych. Jakich? Choćby farmakoterapii, psychoterapii czy fizjoterapii.
Psychika przyczyną chorób?
Nie od dziś wiadomo, że to jak myślimy wpływa na to jak fizycznie się czujemy. Psychodietetyka to rozwiązanie, po które sięga większość osób zmagających się z problemami natury psychologicznej, takimi jak depresja, schizofrenia czy autyzm. Warto zatem zainwestować w zdrowy jadłospis.