Diety

W dzisiejszej dobie mamy całą masę różnych diet. Aby skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów, najpierw trzeba bardzo szczegółowo się zbadać i określić co może być przyczyną tycia. Dieta, na którą się zdecydujemy musi być skonsultowana najpierw ze specjalistą od żywienia czyli z dietetykiem aby mogła być wprowadzona w życie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z negatywnych konsekwencji stosowania diet, które można dziś odnaleźć w internecie. Jak więc skutecznie się odchudzić w dzisiejszej dobie internetu?

Zdrowa dieta – czyli jaka?

Zdrowa dieta to nic innego jak sposób odżywiania swojego organizmu. Jest to jeden z najważniejszych elementów wpływających na to czy jesteśmy zdrowi oraz na to jak się czujemy. Dieta to termin bardzo ogólny. Mamy do czynienia z wieloma dietami, na przykład dieta odchudzająca dieta eliminacyjna, która dotyka coraz większa liczbę społeczeństwa. To na jaką dietę się zdecydujemy zależy od stanu naszego zdrowia w danym momencie. Zdrowa dieta cechuje się najważniejszymi ogólnymi zasadami czyli pełnoziarniste pieczywo, ograniczona ilość spożywanego cukru i produktów przetworzonych, regularna liczba posiłków w ciągu dnia (od 4 do 5), jedzenie warzyw i owoców, picie dużej ilości wody (około 2 litry na dzień), wybieranie zdrowych olejów takich jak na przykład oliwa z oliwek lub olej rzepakowy albo jedzenie zdrowych tłuszczów z orzechów i awokado i oczywiście unikanie alkoholu. Niby bardzo proste zasady, ale jak trudne do wprowadzenia w codziennym życiu.

Catering dietetyczny – czy to dobry pomysł?

Dziś coraz więcej ludzi decyduje się na catering dietetyczny. Czy to dobry pomysł? Oferty diet pudełkowych zaznaczają, że nad stworzonymi dietami czuwał dietetyk a poszczególne dania są zbilansowane pod kątem składników odżywczych oraz liczby kalorii dopasowanych do danej osoby. Pytanie brzmi, czy dana jednostka obliczyła zapotrzebowanie sama czy zrobiła to przy pomocy dietetyka. Jeżeli zrobiła to na własną rękę to czy aby na pewno jest to zdrowa opcja aby schudnąć? Dosyć często wybierając catering pudełkowy patrzy się na kwotę pieniężną przypisana do danej diety. Tani catering dietetyczny często nie równa się zdrowie, ponieważ może być pozbawiony potrzebnych i niezbędnych składników takich jak choćby ryby czy zdrowe tłuszcze jak awokado. Nierzadko osoby decydują się na diety less gluten czy lactose free nie mając stwierdzonej celiakii czy nietolerancji na laktozę. Wybierają taką dietę bo to jest teraz modne lub taką dietę ma koleżanka i ją sobie zachwala. A gdzie w tym wszystkim aspekt zdrowotny?

Jak zacząć odchudzanie?

Jak zacząć odchudzanie? To pytanie pewnie nie raz już sobie zadawaliśmy. Na początek warto zastanowić się czy tego właśnie chcę? W większości przypadków “zaczynamy się odchudzać” bo ktoś nam zwróci uwagę lub naoglądaliśmy się pięknych zdjęć znanych osób na instagramie. Musimy doświadczyć pewnego rodzaju impulsu, który pozwoli nam zacząć. Często jest to niemieszczenie się w ulubione ubrania z naszej garderoby albo propozycja wyjścia na basen. Wtedy przeglądając się w lustrze stwierdzamy, że przyszedł właśnie ten czas. Trzeba przede wszystkim chcieć tej zmiany, inaczej nie ma o czym mówić. Działanie pod przymusem może przynieść tylko odwrotny rezultat. Bardzo ważne jest to aby zrozumieć co się je i jaki ma to wpływ na nasze funkcjonowanie. Warto też nauczyć się jeść skromniej wieczorem i nie o porach takich jak 21.00 czy 23.00. Idealnym pierwszym ruchem w stronę wymarzonej sylwetki jest włączenie ruchu w nasze życie. Na początek świetnie byłoby codziennie spacerować – niech to będzie 6 km. Takim sposobem pobudzimy organizm do ciągłej pracy jaką jest spalanie. Później można pomyśleć o basenie lub treningach na siłowni. 

dieta flexitariańska

Czym jest dieta flexitariańska?

Oszukana dieta wegetariańska? Niektórzy ludzie porzucają możliwość spożycia mięsa i wybierają dietę wegetariańską lub wegańską. Jednak w ostatnich latach, coraz popularniejsza staje się dieta flexitariańska.

Czytaj więcej »
głodówka lecznicza

Głodówka lecznicza

Powstrzymywanie się od spożywania posiłków kojarzy się bezpośrednio z wiarą i z postem a także z dietą odchudzającą. Mamy z tym do czynienia np. w

Czytaj więcej »