Diety odchudzające

Gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że posiadamy kilka lub kilkanaście nadprogramowych kilogramów wtedy najczęściej decydujemy się na dietę. Pytanie brzmi na jaką? Bo dziś w internecie możemy znaleźć setki propozycji różnych diet gwarantujących natychmiastowy sukces. Niektóre z nich zalecają restrykcyjne trzymanie się planu żywieniowego, inne każą wybrać posty a jeszcze inne namawiają do porzucenia całych grup produktów. Jaka zatem dieta na odchudzanie będzie najlepsza?

Najlepsza dieta odchudzająca? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która konkretna dieta odchudzająca pomoże nam najbardziej, ponieważ każdy organizm jest inny i każdy posiada zupełnie różne parametry, według których będzie dalej dobierana indywidualna dieta. Dziś warto zacząć mówić nie o diecie odchudzającej ale o zdrowym stylu życia. Warto jeszcze raz spojrzeć na to ile jemy, co jemy i kiedy jemy. W tym tkwi źródło naszych nadprogramowych kilogramów. Najczęściej jemy za dużo, słabej jakości produkty, o późnej porze, kiedy dzieci już śpią lub kiedy oglądamy film do snu. Do tego dochodzi spędzanie czasu po pracy po prostu w domu bez zbędnego wysiłku. Zrobienie prania, ugotowanie obiadu czy przebranie dziecka to niestety nie jest ruch. Zmiana choćby kilku z wymienionych czynników na pewno przyniesie mały sukces.

Skuteczna dieta odchudzająca – czy to w ogóle możliwe?

Redakcją, która zajmuje się wyłanianiem listy najlepszych diet odchudzających jest U.S. News. W 2021 roku w rankingu znalazły się 3 skuteczne plany żywieniowe: 

  • dieta śródziemnomorska – ma na celu przedłużenie życia i zapewnienia dobrego zdrowia. Bazuje ona na świeżych warzywach i owocach i związana jest głównie z ograniczeniem przyjmowania tłuszczy nasyconych.
  • dieta DASH – jest to dieta przeznaczona dla tych osób, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym. Tutaj ogranicza się sól, czerwone mięso, wysokotłuszczowe produkty oraz alkohol. W zamian zjada się produkty, które mają wysoki poziom wapnia, potasu oraz magnezu.
  • fleksitarianizm – jest to plan żywieniowy opierający się głównie na spożywaniu produktów roślinnych a raz na jakiś czas można pozwolić sobie na spożycie mięsa lub ryb. Słowo klucz – elastyczność. Tutaj nie ma stosowanie się do radykalnych zasad żywieniowych.

Dieta odchudzająca – jaką wybrać?

Żeby wybrać odpowiednią dla nas dietę na utratę niechcianych kilogramów trzeba wsłuchać się w swoje potrzeby. Jeżeli nie lubimy mięsa to wybieramy diety bazujące na produktach roślinnych, jeżeli nie tolerujemy glutenu, to spożywamy dietę bezglutenową, to samo tyczy się laktozy. Warto pamiętać o tym, że nasz organizm potrzebuje wielu składników aby funkcjonować w odpowiedni sposób. Należy mądrze zamieniać produkty na inne w taki sposób by organizm nie był na tym stratny. Kluczową kwestią jest wizyta u lekarza i dietetyka. 

Zupa na odchudzanie – czy to dobry pomysł?

Zupy w diecie odchudzającej są bardzo dobrym rozwiązaniem jeśli zależy nam na pozbyciu się kilku dodatkowych kilogramów. Po pierwsze, ważne aby taka zupa była przygotowana na wywarze z warzyw. Po drugie aby zupa była pełnowartościowa można dodać sobie do niej kaszę lub rybę albo chude mięso. Niewskazane jest spożycie dużej ilości soli więc należy użyć ją jedynie aby doprawić smak. Aby zupa zyskała jeszcze bardziej waloru odchudzającego, można doprawić ją kurkumą, imbirem lub cynamonem czy chili. Należy unikać doprawiania zup jogurtem, śmietaną czy zasmażkami. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że porcja ok. 250 g zupy to nie więcej niż 150 kcal. Także zupa powinna urozmaicić dzienny jadłospis a nie stanowić głównego posiłku zjadanego w ciągu dnia.

dieta flexitariańska

Czym jest dieta flexitariańska?

Oszukana dieta wegetariańska? Niektórzy ludzie porzucają możliwość spożycia mięsa i wybierają dietę wegetariańską lub wegańską. Jednak w ostatnich latach, coraz popularniejsza staje się dieta flexitariańska.

Czytaj więcej »
głodówka lecznicza

Głodówka lecznicza

Powstrzymywanie się od spożywania posiłków kojarzy się bezpośrednio z wiarą i z postem a także z dietą odchudzającą. Mamy z tym do czynienia np. w

Czytaj więcej »