Diety eliminacyjne

Dieta eliminacyjna powinna być stosowana po wystąpieniu objawów alergii pokarmowej. Przestrzeganie zasad diety eliminacyjnej może doprowadzić do całkowitego ustania nietolerancji pokarmowej, a zastosowany jadłospis uwzględniający produkty odpowiednie w konkretnej diecie eliminacyjnej nie powinny spowodować stanu alergicznego. Niemal każda osoba była kiedyś, jest lub będzie na diecie eliminacyjnej. Najczęstszą przyczyną są względy zdrowotne – alergie, nietolerancje, nadwrażliwości pokarmowe. Mogą być one trwałe lub czasowe, wrodzone albo nabyte.

Na czym polegają diety eliminacyjne?

Diety eliminacyjne są rodzajem diety, która ma pomóc w identyfikacji pokarmów, które mogą powodować reakcję alergiczną. Polega ona na usunięciu z diety na pewien czas wszystkich możliwych alergenów pokarmowych, a następnie ponownym ich wprowadzeniu po kolei, aby sprawdzić, czy któryś z nich wywołuje reakcję alergiczną. Dla przykładu można mieć nietolerancję na składniki takie jak: gluten, białka mleka, soję, jaja kurze. Wtedy warto udać się do specjalisty dietetyka i dzięki jego pomocy wyeliminować te produkty, które są przyczyną naszej alergii.

Dieta eliminacyjna na odchudzanie – czy to dobry pomysł?

Dieta wykluczająca niektóre produkty dla utraty wagi jest dobrym pomysłem. Osoba może stracić na wadze poprzez wyeliminowanie niektórych pokarmów z ich diety. Dieta eliminacyjna nie jest rozwiązaniem długoterminowym, ale może być używana do rozpoczęcia utraty wagi lub do pomocy w konkretnych problemach zdrowotnych. Dla przykładu, kiedy ograniczymy spożywanie glutenu w naszej diecie i zastosujemy zdrowy zamiennik to zdecydowanie przełoży się to na efekty naszej sylwetki. Tak samo jest w przypadku białek mleka krowiego.

Jak zastąpić eliminowany pokarm?

W celu zastąpienia wyeliminowanej żywności, ważne jest, aby znaleźć substytut, który ma te same składniki odżywcze. Na przykład, jeśli eliminujesz produkty mleczne z diety, możesz zastąpić je mlekiem sojowym lub migdałowym. Eliminacja produktów, które powodują nietolerancję pokarmową wcale nie musi być taka trudna. Ważne aby nasze posiłki były zbilansowane i nie prowadziły do niedoborów pokarmowych. Zdarzy się tak, że na początku pewne produkty spożywcze nie do końca będą dla nas smaczne, ale z biegiem czasu zdamy sobie sprawę, że to wszystko robimy dla naszego zdrowia. Pszenne pieczywo można zastąpić pieczywem kukurydzianym a mleko kozie można zastąpić mlekiem roślinnym. W leczeniu alergii pokarmowej stosowane są diety mlekozastępcze zawierające hydrolizaty białkowe kazeiny lub białek serwatkowych, o znacznym stopniu hydrolizy, białko soi, homogenaty mięsne lub preparaty zawierające wyłącznie mieszaninę wolnych aminokwasów.

Czy kobieta w ciąży i karmiąca piersią powinna stosować dietę eliminacyjną?

Kobieta w ciąży i karmiąca piersią powinna stosować dietę, która jest zdrowa dla niej i dla dziecka. Dieta ta powinna zawierać wszystkie rodzaje żywności, ale może wykluczać pewne pokarmy, które nie są dobre dla matki lub dziecka. Nawet w trakcie karmienia piersią powinnaś obserwować reakcje swojego dziecka, zdarza się bowiem, że u niemowląt karmionych wyłącznie piersią występują objawy alergii pokarmowej. Jest to spowodowane przenikaniem do mleka mamy karmiącej białek mleka krowiego spożywanych przez mamę. Alergia u dzieci pobierających pokarm piersią występuje kilkakrotnie rzadziej w porównaniu do dzieci karmionych sztucznie, ale około 0,5% dzieci karmionych naturalnie wykazuje objawy alergii na laktozę spożywaną przez ich mamy. U niemowląt z alergią pokarmową karmionych wyłącznie pokarmem matki, wykluczenie uczulającego białka z diety matki może prowadzić do ustąpienia objawów alergii u dziecka.

Dieta eliminacyjna – wady i zalety

Dieta eliminacyjna to dieta, która wyklucza pewne pokarmy w celu ustalenia, czy powodują one objawy. Dieta eliminacyjna jest często stosowana do diagnozowania alergii pokarmowych, nietolerancji i wrażliwości. Zaletą takiej diety jest przede wszystkim poprawa stanu zdrowia. Wadą jest jej duża restrykcyjność i przestrzeganie każdej wytycznej żywieniowej przez dietetyka. Wielką przykrość sprawia czasem wyeliminowanie ulubionych pokarmów, które sprawiają nam największą przyjemność.

Dieta eliminacyjna – rodzaje

Diety eliminacyjne są rodzajem diety, która polega na usunięciu pewnych pokarmów z diety, aby sprawdzić, czy powodują one reakcję alergiczną lub nietolerancję. Najczęstsze rodzaje diet eliminacyjnych obejmują usunięcie glutenu, nabiału, soi i jaj. Kolejną popularną dietą eliminacyjną jest dieta bezmleczna. Jest ona bardzo podobna do diety bezlaktozowej. Stosuje się ją najczęściej u osób, które mają alergię na mleko, a konkretnie na białka mleka krowiego. Przy nieceliakalnej nadwrażliwości pokarmowej kluczowa jest dieta bezglutenowa, jednak wprowadzamy ją dopiero po sprawdzeniu, czy dany pacjent nie choruje na celiakię. Dodatkowo należy wykluczyć alergię IgE-zależną na pszenicę. Pozostaje jeszcze jedno stwierdzenie – zawsze kontaktuj się z lekarzem przed każdą zmianą, która będzie ingerencją w nasz organizm.