Dietetyka

Dietetyka to dział nauki, którego główną gałęzią jest problematyka żywienia nie tylko zdrowego ale i chorego człowieka. Ta interdyscyplinarna dziedzina wiedzy łączy ze sobą podstawy biochemii, medycyny, technologii ale również psychologii żywienia. Ze względu na coraz gorszy i postępujący stan zdrowia ludzi na całym świecie i związany z nim rozwój chorób cywilizacyjnych, ważne i wielce nieocenione jest istnienie takiej osoby jak dietetyk.

Dietetyka – czym się zajmuje?

Dietetyka przede wszystkim zajmuje się zdrowym i zbilansowanym żywieniem człowieka, który dzięki wprowadzeniu odpowiednich zasad odżywiania, jest w stanie wpłynąć na przedłużenie życia, poprawę jakości tego życia oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia różnego rodzaju chorób takich jak: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, próchnicy, otyłości, chorób nowotworowych oraz osteoporozy.

Dietetyk – kto to?

Dietetyk to osoba, która ma za zadanie nauczyć oraz wyedukować a także pomóc pacjentowi zmienić zachowania żywieniowe, które w dłuższej perspektywie mają korzystnie wpłynąć na zdrowie ale też na wyeliminowanie już istniejących chorób. W większości przypadków dietetyk pomaga również w profilaktyce nie wystąpienia pewnych dolegliwości czy chorób dzięki właśnie zbilansowanej diecie oraz regularnej aktywności fizycznej. Wzrost świadomości społeczeństwa na temat tego jak ważny jest dietetyk w życiu osoby chorej jak i zdrowej przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania na usługi świadczone przez dietetyków.

Jak wybrać dobrego dietetyka?

Obecnie mamy do czynienia z dietetykami, którzy specjalizują się w konkretnym obszarze. Taką grupą, która pracuje z dietetykiem są sportowcy, dzieci, osoby zmagające się z określonymi chorobami czy także kobiety w ciąży. Dlatego na początek należy określić jakiej specjalizacji dietetyka potrzebujemy. Jeżeli nie posiadamy w swoim otoczeniu osób, które mogłyby zarekomendować konkretną osobą, z której usług korzystały to warto zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu. Z pewnością będzie to osoba, która będzie wiedziała nieco więcej lub będzie w stanie zaproponować dobrego dietetyka. Kolejną kwestią, nad którą warto się zastanowić jest odszukanie informacji na temat wybranego przez nas dietetyka. Jest znaczna różnica pomiędzy osobą, która ukończyła studia na uczelni wyższej a osobą tylko po kursie o tematyce dietetycznej. Czasami bywa tak, że osoby, które przeszły drogę utraty wagi i zmiany nawyków żywieniowych chcą pomagać innym. Jednak osoby te często nie mogą pochwalić się żadnym wykształceniem w tym kierunku. Na takie osoby należy patrzeć znacznie uważniej. Dietetyk sportowy będzie idealnym rozwiązaniem dla osób uprawiających sport zawodowo i chcących wprowadzić do swojego życia plan żywieniowy kompatybilny z treningami. Z kolei osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania, warto aby skierowały się one do psychodietetyka. Niekiedy bywa tak, że potrzebny jest dietetyk dziecięcy, który jest w stanie wesprzeć żywieniowo małe dzieci, na przykład w zdiagnozowanym autyzmie.

Dietetyk a układanie diety

Aby dietetyk mógł ułożyć zdrową, zbilansowaną dietę, musi poznać parametry naszego ciała oraz sposób funkcjonowania w życiu. Jest to niezbędne do ułożenia diety, dzięki której stracimy zbędne kilogramy, pozbędziemy się konkretnej choroby albo dostarczymy odpowiednie wsparcie w leczeniu posiadanej dolegliwości. Przy opracowaniu spersonalizowanych diet, dietetyk zwraca uwagę na podstawowe parametry ciała, rodzaj wykonywanej pracy, poziom aktywności fizycznej w ciągu dnia, alergie pokarmowe oraz choroby, na które się leczymy czy preferencje smakowe, dzięki którym ułożona dieta będzie źródłem przyjemności oraz chęci do dalszej zmiany swojego życia pod względem żywieniowym.

dieta flexitariańska

Czym jest dieta flexitariańska?

Oszukana dieta wegetariańska? Niektórzy ludzie porzucają możliwość spożycia mięsa i wybierają dietę wegetariańską lub wegańską. Jednak w ostatnich latach, coraz popularniejsza staje się dieta flexitariańska.

Czytaj więcej »
bulimia - przyczyny, objawy, leczenie

Bulimia – przyczyny, objawy i leczenie

Bulimia jest zaburzeniem odżywiania, które charakteryzuje się nadmiernym jedzeniem, po którym następuje oczyszczanie. Oczyszczanie może być wykonane przez samoczynne wymioty, stosowanie środków przeczyszczających lub moczopędnych,

Czytaj więcej »
głodówka lecznicza

Głodówka lecznicza

Powstrzymywanie się od spożywania posiłków kojarzy się bezpośrednio z wiarą i z postem a także z dietą odchudzającą. Mamy z tym do czynienia np. w

Czytaj więcej »