Coaching

Coaching jest procesem pracy z osobą lub grupą w celu zwiększenia ich umiejętności i wiedzy, aby pomóc im w osiągnięciu ich celów. Jest to forma rozwoju osobistego, która może być wykorzystywana do samodoskonalenia lub jako zawód.

Czym jest coaching?

Coaching opiera się na przekonaniu, że ludzie mają zdolność do zmiany i rozwoju. Jest rodzajem metody rozwoju osobistego, która polega na pracy pomiędzy coachem a klientem w celu osiągnięciu zamierzonych rezultatów nie tylko w biznesie ale również w życiu osobistym. Coaching nie jest tożsamy z różnymi innymi formami pracy z drugim człowiekiem (lub grupą ludzi), tj. mentoring, doradztwo, psychoterapia, mowy motywacyjne, czy udzielanie informacji zwrotnej. Coach nie udziela rad, nie podaje rozwiązań, nie dzieli się swoją opinią czy własnym doświadczeniem, nie wytyka błędów i nie udziela nagany, ani też nie skupia się na przeszłości. Zamiast tego motywuje i inspiruje do zmiany dotychczas obranej drogi tak aby uaktywnić posiadany potencjał.

Rodzaje i cele coachingu

Ważne w coachingu jest to aby przejść sprawnie i w pełni świadomie przez każdą zmianę w życiu. Coaching jest wskazany w przypadku następujących sytuacji:

  • zmiana podejścia wobec ludzi o różnym charakterze a także do pewnych nieprzewidzianych sytuacji
  • podczas radzenia sobie z silnymi emocjami jak stres, gniew, złość
  • zmiana piastowanego stanowiska w pracy – nowa rola

To jakie zastosowanie może mieć coaching zależy od jego rodzaju. Możemy mieć do czynienia z coachingiem grupowym jak i coachingiem indywidualnym. Ten drugi dzieli się na zawodowy, menedżerski medyczny czy sportowy.

Ile czasu trwa coaching?

Przede wszystkim długość trwania coachingu jest uzależniona od wielu czynników. Po pierwsze czy klientem jest jedna osoba czy cała grupa. Po drugie warto zaznaczyć najpierw cele i wtedy na tej podstawie ustalić ilość spotkań. Cele mogą mieć formę długoterminowych jak i krótkoterminowych. To jak szybko cele są osiągane zależy zaangażowanie i otwartość samej osoby zainteresowanej. Zazwyczaj długość trwania coachingu podaje się na podstawie ilości sesji. Jest to od 3 do 12 sesji trwających po 60 minut.

trening asertywności

Trening asertywności

W dzisiejszym świecie pełnym presji i szybkich zmian, umiejętność asertywnego wyrażania własnych myśli, uczuć i potrzeb jest niezbędna dla zdrowia psychicznego i budowania zdrowych relacji.

Czytaj więcej »
brak motywacji

Brak motywacji – co robić?

Brak motywacji może stanowić znaczącą przeszkodę w realizacji osobistych i zawodowych celów, prowadząc do uczucia stagnacji i frustracji. To uczucie, choć powszechne, wymaga skutecznych strategii,

Czytaj więcej »