Coaching grupowy

Coaching grupowy jest formą coachingu, w której grupa osób jest coachowana przez jednego lub kilku coachów. Może być wykorzystywany do rozwoju osobistego, rozwoju zespołu i rozwoju zawodowego. Każdy z uczestników spotkania ma własny indywidualny cel lecz coach tak przeprowadza sesję aby każda osoba mogła korzystać z doświadczeń całej grupy. Poprzez obserwację i słuchanie o tym z jakich innych metod rozwiązywania danych sytuacji korzystają inne osoby z grupy, jesteśmy w stanie inaczej spojrzeć na pewne rzeczy.

Jak przebiega coaching grupowy?

Należy zacząć od tego, że coaching grupowy składa się z 4 do 6 osób obecnych na każdej sesji. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy takie zajęcia składają się z większej liczy osób ale są to przypadki zdecydowanie należące do tych rzadszych. Pierwsza sesja ma charakter typowo poznawczy. Uczestnicy wraz z coachem zapoznają się ze sobą, budują pewne zaufanie. Na tym spotkaniu też ustala się też zasady, które muszą być przestrzeganie przez wszystkich uczestników do samego końca procesu coachingowego. Dotyczą one głównie takich aspektów jak: powstrzymywanie się od oceny przez okres pierwszych spotkań, ponieważ są one kluczowe w budowaniu poczucia bezpieczeństwa i zaufania a także dotyczą zachowania kultury osobistej przez cały okres procesu oraz pozwoleniu coachowi na decydowanie o tym jak przebiegają poszczególne spotkania. Kluczowa jest tutaj kwestia zasady poufności, czyli nie ma zgody na opowiadanie innym osobom nie uczestniczącym w sesjach tego co się dzieje na spotkaniach. Kolejne spotkania to już zamierzona praca polegająca na komentarzach, ocenach przedstawianych zjawisk i sytuacji przez uczestników a także wyciąganiu wniosków i wprowadzaniu ich w życie.

Jakie korzyści wynikają z uczestnictwa w coachingu grupowym?

Korzyści wynikających z uczestnictwa w coachingu grupowym jest bardzo dużo. Przede wszystkim jest to świetna sposobność na to aby się rozwinąć i poznać samego siebie. Pouczającym jest możliwość słuchania i obserwowania innych jak opowiadają o swoich doświadczeniach życiowych. Niezwykle bezcenną rzeczą jest fakt uzyskania obiektywnej oceny zwrotnej od coacha, który jest specjalistą a także od innych osób, ponieważ może się wtedy zmienić sposób postrzegania zjawisk, sytuacji, rzeczy czy innych ludzi. Dzięki takim grupowym sesjom coachingowym można uzyskać nie tylko wsparcie ale również motywację w dążeniu do celu. Otrzymujemy też wiedzę o różnych narzędziach i metodach, które warto wykorzystać w dojściu do zamierzonego celu.

Coaching grupowy – zalety i wady!

Celem coachingu grupowego jest stworzenie środowiska, w którym wszyscy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i uczyć się od siebie nawzajem. Zaletami coachingu grupowego są m.in: może być tańszy niż coaching indywidualny, ponieważ w grupie jest więcej osób, może być przyjemniejszy, ponieważ uczestnicy mają okazję do interakcji z innymi, fakt otrzymania informacji zwrotnej od specjalisty jest ważną wskazówką do rozwoju osobistego i osiągnięcia zamierzonego celu, w większym gronie łatwiej można uzyskać motywację, ponieważ pojawia się chęć pochwalenia się grupie. Wadami coachingu grupowego może być to, że otrzyma się tyle uwagi gdyby zdecydowało się na coaching indywidualny, trudniej otworzyć się na inne osoby jeśli jest się introwertykiem. Problemem może okazać się też kłopot z przyjmowaniem uwag na temat własnego postępowania przed publicznością.

trening asertywności

Trening asertywności

W dzisiejszym świecie pełnym presji i szybkich zmian, umiejętność asertywnego wyrażania własnych myśli, uczuć i potrzeb jest niezbędna dla zdrowia psychicznego i budowania zdrowych relacji.

Czytaj więcej »
czym jest life coaching?

Czym jest life coaching?

Trener, to osoba, odpowiadająca za drużynę lub konkretnego zawodnika. To ona jest odpowiedzialna za przygotowanie go do zawodów. Pośrednio również ona odpowiada za ewentualny sukces

Czytaj więcej »
Style myślenia fris

4 style myślenia FRIS

4 style myślenia fris to cztery zupełnie różnorodne sposoby percepcji, rozwiązywania problemów, reagowania na nie czy wykorzystywania informacji. Każdy z nich jest wyjątkowy i na

Czytaj więcej »